אסתטיקה וטיפוח

מאז ומעולם נתנו בני אנוש את דעתם למראה שלהם ולטיפוח גופם. הם עשו זאת בדרכים שונות בחלוף התקופות, אך המודעות לשמירה על גוף מטופח ופנים יפות ככל האפשר אפיינה מאז ומעולם את המין האנושי.

בעבר, טיפוח ואסתטיקה היה בעיקר נחלתם של בני המעמד העליון: מלכים ומלכות, אנשים עשירים מאוד ומכובדים, נשותיהם ובנותיהם וכד'. ההמון, הפרולטריון, לא נטל חלק בכך, בעיקר מפאת חוסר בכסף, וכמובן, בהיותו עסוק בפרנסה על בסיס יומיומי, לא הייתה דעתו פנויה לכך.

כדאי לציין, שדווקא בעבר, בשנות הקיסרים, המלכים ואפילו בני המעמד העליון, הגברים לא נפלו מהנשים. הם השקיעו במראם ובטיפוח גופם, ועדיין עושים זאת.

בעידן המודרני, כאשר המצב הכלכלי השתפר, ובין "ההמון" יש רבים יותר, שידם משגת, רובנו מנסים לשמור על מראה נאה ואסתטי, ומשקיעים בטיפוח האישי שלנו כמיטב יכולתנו, ובהתאם לחשיבות, שאנו מקנים לצד זה של החיים.

טיפוח נשים מול טיפוח גברים

אם בעבר הנורמה הייתה, שנשים משקיעות הרבה יותר בטיפוח עצמן מאשר גברים, ואולי המוסכמה החברתית אפילו קובעת, שכך טבעי, למעשה, עובדה זו אינה נכונה. טיפוח גברים וטיפוח נשים הם שני תחומים כמעט חופפים: שני המינים דואגים לספר את שיערם באופן קבוע, שני המינים צובעים את שערם כשמגיע הגיל (נשים הרבה לפני, זה נכון), שני המינים משתמשים בתכשירים שונים, כגון קרמים, בשמים, אפרטשייב לגברים, דיאודורנטים וכד', שני המינים עוסקים בהסרת שיער בלייזר וכד'.

אז מה בכל זאת ההבדל?

יש הבדלים, והם נעוצים ברוב המקרים במבנה הגופני השונה של אישה וגבר.טיפוח שרירי הגוף נשים שגופן חשוב להן, מטפחות את כל הגוף באופן כללי, ומקדישות זמן רב יותר לאיזורים בעייתיים, כגון הבטן, הירכיים והישבן, דואגות לטיפוח הפנים ואם יש צורך גם דואגות לבצע ניתוח עפעפיים וניתוחים קוסמטיים אחרים, כמו גם טיפולים קוסמטיים וכן איפור קבוע. גברים המודעים לגופם, עוסקים בפיתוח שרירים עד לדרגה מקסימלית, בעיקר בשרירי הכתף והבטן.

  • צביעת שיער

נשים נוהגות לצבוע את שיערן החל מגיל צעיר, כדי לשוות לעצמן מראה שונה ממה שחנן אותן הטבע. הנועזות שביניהן, תחלפנה את צבע השיער מעת לעת. השמרניות יותר, תדבקנה בצבע מסוים לאורך שנים, והשמרניות עוד יותר לא תצבענה את השיער, עד שתופענה בחלוף השנים שערות השיבה.

גברים נוטים לצבוע את שערם רק כאשר שערות השיבה מבצבצות על ראשם, ורבים מהם מודאגים יותר מהעדר שיער, מאשר מצבעו. תכשירים שונים המונעים נשירה, או לחילופין, מסוגלים להצמיח בחזרה שיער, אפילו באמצעות ניתוחי לייזר כאלה או אחרים, מפתים מאוד גברים רבים, הסובלים מ"תסמונת הקרחת" – אני קרח, משמע, אני זקן.

  • עיצוב שיער

נשים מעצבות את שערן בסגנונות שונים, המתחלפים לעיתים במהלך השנים. נשים זקוקות לביקור אצל מעצב שיער מפעם לפעם, שכן באופן טבעי, מהיותן נשים, אם לא תעשינה כן, שיערן יאריך, וכלל שהוא ארוך יותר, הוא עשוי להתגלות כחסר צורה, וכקשה יותר לטיפול.

אף כי נדמה, לפעמים, שמספר הגברים ארוכי השיער הולך ומתרבה, ומחלפותיהם לרוב טבעיות ונאות, עדיין רוב הגברים מעדיפים תספורת קצרה כזו או אחרת. המקפידים שביניהם בעניין זה, יבקרו אצל הספר לעיתים קרובות, כדי לדאוג לעיצוב השיער מחדש, במקרה שהתארך.

  • הסרת שיער בלייזר

גם זה חלק מטיפוח הגוף שנשים וגברים כאחד נוטים לאמץ. ההבדל הוא, אולי, באיזורים שמהם  מוסר השיער, שאצל נשים הם רבים יותר. לדוגמה: מעטים הגברים שיסירו את שערם מרגליהם, ידיהם או איזורים מוצנעים אחרים, כפי שעושות נשים. מאידך, יש גברים שיסירו את שערות החזה שלהם.

בכל האמור בקרמים מזינים לעור, בשמירה על מזון בריא כחלק מטיפוח הגוף, תוספת של בשמים, דיאודורנטים או אפטרשייבים – נשים וגברים כאחד עושים בהם שימוש, כל אחד על פי מינו.

פוסט אורח מאת חי שושן – עיצוב תסורוקות כלה וערב.

סגור לתגובות.