טיפולי פנים מומלצים לטיפול בפצעי בגרות

פצעי בגרות, הידועים גם כ"פצעי אקנה", הם מחלת העור הנפוצה ביותר, ובניגוד לשמם – הם לא תמיד מסתיימים בגיל ההתבגרות, אלא עלולים גם להישאר עד גיל 40. פצעי אקנה מתבטאים בהופעת קומודונים, שחורים ולבנים, נגעים מוגלתיים ושאר תופעות לוואי שעלולות להתרחש בטיפול לא נכון במקרי אקנה. הפצעונים לרוב יופיעו באזור הפנים, במיוחד במרכזם ובמצח, אבל יכולים גם להופיע באיזור הגב, הירכיים, החזה והזרועות. טיפול לא נכון בפצעי אקנה עלול לגרום לדלקות מקומיות בעור ולהתפשטותם הפצעונים מעבר למקומות בהם הופיעו קודם, אך גם לצלקות שעלולות לא להעלם עם הזמן.

טיפולי פנים באקנה משלבים ריכוך של העור, שהינו שלב מאוד חשוב, שכן לאחריו יש ניקוי עמוק של הנקבוביות (פצעונים ו"נקודות שחורות", שהינם למעשה סבום שהעור מפריש בצורה מרוכזת יותר לכל אותם אזורי אקנה) . ריכוך העור בצורה נכונה ואפקטיבית ימנע צלקות עתידיות שעלולות להיגרם גם מניקוי של אותן נקבוביות באופן אגרסיבי. ניקוי העור על ידי קוסמטיקאית מוסמכת יעשה בעדינות, לעיתים על ידי מכשירים ולעיתים באמצעות ידיה. לאחר הניקוי, חשוב להקפיד על כיווץ הנקבוביות, כדי שאלה לא יספגו לכלוך שעלול לגרום להתפרצות פצעונים נוספים.

מלבד הטיפול הסטנדרטי הזה, שלרוב גם יכלול מגוון מסיכות שונות לכיווץ הנקבוביות, טיפולי פנים לטיפול באקנה יכולים גם לכלול טיפולים שונים, כגון: טיפולים אנטי בקטריאליים, בין אם ע"י תכשירים או ע"י מכשירים, שיכולים לעזור בחיטוי המקום הרגיש והפגיע לאחר ניקוי הנקבוביות ולמנוע הופעה של פצעונים חדשים עקב זיהום. טיפולים רבים משלבים בין ניקוי הנקבוביות לבין טיפולים מווסתי שומן, שנועדו לגרום לעור להפריש פחות סבום שעלול לגרום להתפרצות פצעונים ובוודאי לאותה תחושה שומנית ודביקה על העור לאחר יום שלם מחוץ לבית או בבוקר, לאחר ליל שינה.

בבחירת טיפול פנים לטיפול באקנה כדאי לבחור טיפול שישלב בין ניקוי הנקבוביות לבין הצרכים של העור שלנו. לא כל עור שנוטה לאקנה הוא דומה. לעיתים, במיוחד באקנה קשה, או לצד טיפול תרופתי, העור נוטה ליובש יותר ממה שהוא נוטה לשומניות, והפנים נוטות להיות מגורות עד כדי קילוף. בעור פנים כזה, רצוי להרגיע את הפנים מאשר לגרום לו, למשל, להפריש פחות שומן, במיוחד כשמדובר בטיפול פנים שנעשה לצד טיפול תרופתי, על מנת לגרום למזור בגירוי העור ולמנוע צילוק עתידי.

כמו כן, טיפולי פנים צריכים להיות מותאמים לרמת האקנה. כשם שלא כל עור עם אקנה דומה זה לזה, גם לא כל רמת אקנה מחייבת ניקוי מעמיק, ולעיתים לא כל מה שנראה לנו כ"אקנה" הוא בהכרח כזה. בכל מקרה, כדאי תמיד להקפיד על אבחון נכון, קוסמטיקאית מוסמכת בעלת ניסיון ותכשירים מחברה מצוינת שידועה בתחום הטיפול באקנה.

כתיבת תגובה