פיגמנטציה

מהי פיגמנטציה?

 

צבע העור שלנו מורכב בעיקר ממלנין, פיגמנט הממוקם על שכבת האפידרמיס, היא שכבת העור החיצונית. תפקיד המלנין הוא להגן עלינו מהשמש בכך שהפיגמנט סופג את קרני השמש החזקות כדי למנוע נזק לתאי העור. המלנין נוצר כאשר אנו חשופים לשמש, כך שניתן לומר שתהליך השיזוף כולל ייצור של מלנין. במצב בו קיים פיזור לא אחיד של פיגמנטים נוצר הכתם המוכר בכינוי פיגמנטציית יתר.

אם הפיגמנטציה נוצרת בעקבות חשיפה ממושכת, אפשר למנוע תופעה זו על ידי מריחת קרם הגנה בעל רמת חוזק של 30 SPF לפחות. ניתן למנוע הופעת פיגמנטציה בעתיד כאשר מדובר בפיגמנטציה הורמונלית. ישנם כתמים קלים יותר להסרה, אלו הממוקמים באפידרמיס, השכבה העליונה של העור. בכתמים עמוקים יותר הנמצאים בדרמיס, שכבת העור העמוקה, קשה יותר לטפל.

סוגים

 

פיגמנטציית יתר היא תופעה די שכיחה בקרב האוכלוסייה בפרט בשנים האחרונות, היא מתבטאת בהופעת כתמים כהים על העור הנוצרים ר מחשיפה ממושכת לקרני השמש, הזדקנות העור, שימוש בתרופות מסוימות ועוד. פיגמנטציית יתר נחלקת למספר סוגים:

הסוג הראשון

 

כתמים תורשתיים כגון נמשים. כתמים אלה נחשבים שטחיים ביותר, נמצאים בשכבה העליונה של העור, עובדה התורמת להסרה בקלות יחסית.

הסוג השני

 

נוצר בעקבות דלקת, כולל צלקות עור שנשארו בעקבות כוויות, חבלות או אקנה. סוג זה מופיע לרוב באזור הפנים, על הישבן והגב. כתמים מסוג זה קלים יותר להסרה מכיוון שהם נמצאים בשכבה העליונה יותר בעור.

הסוג השלישי

 

שכיח מאוד אצל נשים צעירות בגיל הפוריות, מוכר גם בשם מסכת היריון. סוג זה של פיגמנטציה נוצר עקב השפעה הורמונלית, והוא שכיח אצל נשים כהות עור ומופיע בתקופת ההיריון או בזמן שימוש בגלולות למניעת היריון. סוג זה הינו קשה יותר להסרה מלאה מכיוון שהכתמים נמצאים בשכבה העמוקה של העור.

הסוג הרביעי

 

מתבטא בכתמים המופיעים בגיל מתקדם בעקבות חשיפה ממושכת לשמש ללא הגנה ראויה. כתמים אלה קשים להסרה עקב הימצאותם בשכבה העמוקה יותר של העור.

דרכי טיפול

 

פיגמנטציה היום כבר לא נחשבת לגזירה משמיים, קיימים בשוק הקוסמטי והדרמו קוסמטי תכשירים ייעודים זמינים לרכישה עבור הסובלים מן התופעה. מטופלים רבים מדווחים על שיפור משמעותי במראה העור, דבר הגורם גם לחיזוק הביטחון העצמי. עם התפתחות הטכנולוגיה דרכי הטיפול עברו פריצת דרך משמעותית בתחום, בין היתר ניתן למצוא משחות רפואיות, פילינג, טיפולי לייזר, קרן אור ועוד.

פיגמנטציית יתר מהווה אי נוחות רבה לסובלים בה, לכן ממליצים לנסות טיפול בה כדי לשפר את איכות החיים. אצל בהירי עור התגובה לטיפול טובה יותר, ואילו אצל בעלי עור כהה יש להיוועץ בבעל מקצוע בכדי להימנע ממצב של עודף או חוסר בפיגמנטציה. בתור התחלה מומלץ לאנשים בעלי עור כהה להשתמש בחומרים בטוחים יותר כמו פילינג שטחי מאשר פילינג עמוק שחודר פנימה יותר.

כתיבת תגובה